Gorzów wśród elity festiwali tańca...
GORZÓW WŚRÓD ELITY FESTIWALI TAŃCA
Festiwal Tańca „Folk Przystań” jest już wydarzeniem rozpoznawalnym na świecie. W lutym jego organizatorzy spotkali się z Prezydentem Gorzowa oraz wzięli udział w zjeździe festiwali w Zielonej Górze, by omówić kolejne możliwości współpracy. Efekty są obiecujące, ale czy będzie kontynuacja?
Specjalnie na zaproszenie Marii Szupiluk, Dyrektor Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Folk Przystań” oraz Dyrektor FIDAF* w Europie, do naszego miasta przyjechało dwóch przedstawicieli FIDAF: Emil Dimitrov z Bułgarii, Wicesekretarz Generalny FIDAF, oraz Zenon Ripinskis z Litwy, Dyrektor FIDAF w Europie oraz organizator festiwalu w Szawle. Ich pięciodniowy pobyt był wypełniony spotkaniami i rozmowami na temat gorzowskiego festiwalu, jego współpracy z Miastem oraz rozwoju sieci PFFPZ (Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej).
17 lutego br. w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp. Dyrektorzy MFT „Folk Przystań” Maria i Krzysztof Szupilukowie oraz reprezentanci FIDAF spotkali się z Prezydentem Miasta Jackiem Wójcickim. Zagraniczni goście opowiedzieli Prezydentowi, jak ceniony wśród międzynarodowych wydarzeń tanecznych jest festiwal w Gorzowie. Zachęcili, aby Miasto Gorzów jeszcze bardziej wsparło „Folk Przystań”, by utrzymała ona swój wysoki poziom. Prezydent zapowiedział kolejne spotkanie w sprawie rozwoju festiwalu na marzec. Organizatorzy mają nadzieję, że MFT „Folk Przystań” stanie się oficjalnym wydarzeniem marki Miasta.
Tego samego dnia wspomniana reprezentacja MFT i FIDAF pojechała do Zaboru pod Zieloną Górą na VI zjazd festiwali PFFPZ. Spotkanie otworzył Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Jednym z punktów programu była prezentacja idei Porozumienia Festiwali Polski Zachodniej przez Marię Szupiluk, inicjatorkę zawiązania tej sieci współpracy. Zenonas Ripinskis podzielił się doświadczeniami z festiwalu w Szawle „Flower of the Sun”, a Emil Dimitrov przybliżył uczestnikom strukturę FIDAF. W części roboczej omówiono zaś możliwości współpracy w ramach tej organizacji, natomiast Maria i Krzysztof Szupilukowie zapowiedzieli utworzenie polskiej sekcji FIDAF. Po obradach do grona PFFPZ** przyjęto dwóch nowych członków. Drugiego dnia (18.02) w Muzeum Etnograficznym w Ochli pod Zieloną Górą odbyło się seminarium na temat stylizacji w folklorze.
Po powrocie do Gorzowa odbyło się jeszcze spotkanie z organizatorami drugiej formy Międzynarodowego Festiwalu Tańca, czyli edycji tańca współczesnego „Przystań dla Tańca”, która stara się o przyjęcie do grona festiwali FIDAF.
Intensywne dni rozmów i oficjalnych spotkań były bardzo istotne i dobrze rokują. Szczególne nadzieje organizatorzy gorzowskiego festiwalu pokładają we współpracy z Miastem, a FIDAF i PFFPZ z pewnością nadal będą ważnymi partnerami festiwalu. Okazuje się, że Gorzów pozytywnie wyróżnia się w regionie i na świecie w dziedzinie festiwali folklorystycznych. To tutaj powstało wiele inicjatyw obserwowanych przez międzynarodowe środowisko. A co zrobi z tym potencjałem Gorzów?
*FIDAF – Federacja Międzynarodowych Festiwali Tańca, międzynarodowa organizacja non-profit wspierająca festiwale tańca o wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym; istnieje od 2012 roku, zawiązała się w Cheonan w Korei Południowej
Więcej informacji nt. organizacji oraz funkcji Dyrektora FIDAF w Europie pod linkiem: http://www.gorzow.pl/PL/3236/1729/Maria_Szupiluk_dyrektorem_FIDAF/k/
**PFFPZ zawiązały cztery festiwale: Międzynarodowy Festiwal Tańca „Folk Przystań” w Gorzowie Wlkp., Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru „Kids Fun Folk” w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal „Pyrzyckie Spotkania z Folklorem” w Pyrzycach, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza Tradycji” w Zielonej Górze; 17 lutego przyjęto do grona Festiwal Folkloru „Świat pod Kyczerą” w Legnicy i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Nad Iną” w Goleniowie
Gorzów Wlkp., 26.02.2017 Alicja Zell