4015 dni z ZTL "MALI GORZOWIACY"
"4015 dni, w tym ok.16 060 godzin spędzonych na sali, hektolitry potu, litry krochmalu, godziny spędzone nad żelazkiem przy prasowaniu kostiumów a także dziesiątki godzin spędzonych w autokarze, tysiące oklasków- niezliczona liczba wspomnień. To moje doświadczenia, które stanowią niewielką część życia z codzienności dwóch pokoleń tancerzy Zespołu Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy.
Nasz zespół kończy w tym roku 35 lat. Był to czas wypełniony pasją, zaangażowaniem i miłością do tańca. Ludzie przychodzili i odchodzili, a ciężka praca procentowała i nadal procentuje, przynosząc wciąż nowe efekty. Przez te lata reprezentowaliśmy Polskę na międzynarodowych festiwalach, konkursach oraz projektach, m.in. w Wenezueli (1999r.), Belgi (2001r.), w Egipcie (2001r.), na Cyprze Północnym (2001,2002,2004r.), w Serbii i Czarnogórze (2003r.), w USA (2007r.), w Korei Południowej (2011r.), na Azorach (2012r.), w Indonezji (2013r.), w Chinach (1994, 2014r.), na Tajwanie (2015r.). Promowanie Polski i jej folkloru za granicą nie polega tylko na przedstawianiu naszych obyczajów w strojach regionalnych na scenie, ale też na odpowiednim zachowaniu, byciu pozytywną, uśmiechniętą osobą i okazywaniu zainteresowania spotykanym ludziom. Wyjazdy są dla nas wspaniałą okazją do poznawania innych kultur, doskonalenia znajomości języków obcych, zawierania międzynarodowych przyjaźni i po prostu, poszerzania swoich horyzontów.
Zespół, choć amatorski, nieraz udowodnił, że potrafi podbić serca wielu ludzi, a nawet dorównać profesjonalnym grupom. Możemy pochwalić się m.in. II miejscem na International Folk Dance Competition w Cheonan (Korea Południowa, 2011r.), IV miejscem na Międzynarodowym Festiwalu- Konkursie Folklorystycznym w Dżakarcie (Indonezja, 2013r.). Każdy kolejny wyjazd to nowa przygoda. W życiu, w zespole ważne jest zarówno to, co zmienne, jak i stałe. Pomimo upływu lat, dla nas, tancerzy, niektóre etapy dorastania w Małych Gorzowiakach pozostają takie same: pierwsze zajęcia, pierwsza poleczka zatańczona w parze, czerwona wstążka we włosach, pierwszy kostium, koncert kolęd, solówka w kucanym, aż w końcu pierwszy prawdziwy występ na scenie, pierwszy obóz w Danii, potem staranie się o jak najlepsze układy, finalnie- najstarsza grupa i niemalże sakramentalne pytanie: Czy chociaż raz zatańczę mazura? A do tego nie zapominajmy, że trzeba chodzić do szkoły i "przyzwoicie" zdać maturę.
Jednak Mali Gorzowiacy to o wiele więcej, to druga rodzina. Tworzymy zgraną grupę przyjaciół, którzy zawsze mogą na siebie liczyć. Wspólnie trenujemy, ale też dosypiamy na wyjazdach zarwane nocki w autokarze, spieramy się o wieszaki, pakując kostiumy po koncercie i organizujemy różne działania w naszym mieście. Jeśli słyszeliście o akcji "Wytnij hołubca", widzieliście czterech przystojnych Ślązaków roznoszących kwiatki w Dniu Kobiet- to byliśmy my! Bierzemy też udział w Szlachetnej Paczce, a w tym roku, z okazji jubileuszu, inicjujemy akcję krwiodawstwa. Tancerze z najstarszej grupy chętnie pomagają podczas imprez dla młodszych koleżanek i kolegów, np. Andrzejek i balu karnawałowego. Mamy dużo swobody w realizowaniu naszych pomysłów. Często organizujemy na lekcjach wychowania fizycznego krótkie warsztaty, podczas których uczymy, na wesoło, podstawowych kroków i figur tanecznych. Najbardziej dumni jesteśmy z współorganizowania promocji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Folk Przystań, który w tym roku odbędzie sie od 27 czerwca do 3 lipca, już po raz XXIII w Gorzowie. Rozdawanie ulotek, promocje w szkołach, happeningi na bulwarze i w centrach handowych- to tylko część zadań, za które jesteśmy odpowiedzialni. Robiąc to, nabieramy bezcennego doświadczenia.
Mali Gorzowiacy to w pewnym sensie styl życia. Decyzja, której nikt nigdy nie żałował. Te sukcesy byłyby bardzo trudne do osiągnięcia, gdyby nie nasi nauczyciele - Państwo Maria i Krzysztof Szupilukowie. Jednak nazwa pełnionych przez Nich funkcji nie oddaje w pełni tego, co dla nas robią i kim są dla młodzieży. Najlepiej wyraża to fakt, że w 2013r. zostali kawalerami Orderu Uśmiechu. Są otwartymi ludźmi, do których zawsze można zwrócić się o pomoc. Bez ich motywowania, trudno byłoby zmienić grupę 180 dzieci i młodzieży w tancerzy. Mamy też profesjonalną kapelę, która posiada wiele sukcesów, m.in. I miejsce i Nagroda Publiczności na I Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych w Chojnicach w 2014r. Pani Jadwiga Sokulska to mistrzyni kontrabasu i instruktorka wokalu, która wytrwale i umiejętnie pomaga nam wydobyć z siebie czyste dźwięki, o jakich istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Wszyscy stanowimy zgrany zespół. Jesteśmy częścią 35-letniej historii Małych Gorzowiaków.
Gorzów Wlkp. maj 2016 Julia Maniecka i Dawid Kunicki - tancerze zespołu